Pomidorai namuose

Pomidorai. Kaip užsiauginti namuose? Be menkiausios abejonės galime teigti, jog pomidorai yra viena iš pačių populiariausių daržovių mūsų kraštuose (nors teisybės dėlei verta paminėti, kad tai labiau uoga nei daržovė), su kuria neabejotinai jau esate susipažinę. Jie ne tik pasižymi ryškiomis spalvomis, geru skoniu ir maistine verte, tačiau ir mūsų organizmas reikalingu vitaminų kiekiu.

Šiame įraše labiau kalbėsime apie pomidorų veisles, dėl savo žemo ūgio, tinkančias auginti hidroponinėse auginimo sistemose namuose.

Pomidorai. Kaip lengvai auginti patalpose

Nekalbėsime apie pakankamai nemažai investicijų ir laiko, jų įrengimui reikalaujančias sistemas, kurias galite pasidaryti patys. Šiame įraše apsistosime ties pilnai paruoštomis, kompaktiškomis namų auginimo sistemomis. Tad viskas ko Jums reikia, turėti vieną tokių, įsigyti norimų auginti pomidorų sėklų ir pasėti jas į paruošą auginimo sistemą.

1 žingsnis. Išsirinkite pomidorų veislę

Smulkiavaisių pomidorų sėklos “Vilma” – norintiems balkone, vazone, šiltnamyje, lauke ar hidroponinėje sistemoje užsiauginti gardžių vyšninių pomidorų. Itin derlinga veislė, kuri užaugina kompaktiškus pomidorų krūmelius, mezgančius gausų derlių. Užaugantys pomidoriukai – raudonos spalvos, smulkūs, gardūs ir aromatingi.

Vazoninių pomidorų sėklos “Venus” -Tai žemaūgė ir itin derlinga veislė. Krūmeliai – kompaktiški, subrandinantys gausų derlių. Puikiai tinka auginimui namuose ar balkonuose. Vaisia apvalūs, oranžinės spalvos, sveriantys apie 30 g. Galima naudoti šviežius ar konservuoti. Vaisiai – salstelėjusio, sodraus skonio, tinka salotoms, sumuštiniams, troškiniams ir daugybei kitų patiekalų.

Vyšninių pomidorų sėklos “Gartenperle” – norintiems užsiauginti ne tik nepaprastai skanių, bet ir labai dekoratyviai atrodančių pomidoriukų. Šios veislės pomidorų išskirtinumas – žemyn svyrančios šakos, kurios subrandina sąlyginai didelį vaisių skaičių. Per sezoną nuo vieno augalo galima nuskinti net 2-3 kg pomidorų.

2 žingsnis. Pasirinkite pomidorų auginimui tinkančią terpę

Įprastos hidroponikos auginimo terpės yra kokoso pluoštas, akmens vatos kubeliai, hidrotonas (LECA molio akmenukai), vermikulitas arba perlitas. Kad ir kurią auginimo terpę pasirinktumėte, būtina ją pamirkyti vandenyje, kad ji būtų prisotinta ir gerai sudrėkinta. Kaip hidroponinių pomidorų auginimo terpę rekomenduojame kokoso pluoštą arba akmens vatos kubelius.

3 žingsnis. Pomidorai ir jų sėklų paruošimas

Pirmiausia pomidorų sėklas pamirkykite šiltame vandenyje maždaug 24 valandas. Tai padeda palengvinti daigumo procesą. Po 24 valandų kiekvieną sėklytę sudėkite į atskirus vazonėlius hidroponinėje sistemoje ir uždenkite permatomu dangteliu. Šiuo laikotarpiu papildomas apšvietimas nereikalingas.

Paprastai per 7–14 dienų pomidorų sėklos sudygs. Šiuo metu turėsite pradėti naudoti apšvietimą. Po kurio laiko ant sodinukų pradėsite matyti tikruosius lapus.

4 žingsnis. Maistinio tirpalo paruošimas

Kadangi pomidorus auginame hidroponiškai, be dirvožemio, juos reikia aprūpinti maistinėmis medžiagomis atskirai, o geriausias būdas tai padaryti yra maistinių medžiagų tirpalas.

Maistinių medžiagų tirpale turi būti pagrindinių makroelementų, įskaitant azotą (N), fosforą (P) ir kalį (K). Šie makroelementai yra itin svarbūs bendram augalų augimui ir vystymuisi, todėl specifinius šių medžiagų santykius reikia koreguoti atsižvelgiant į augalų augimo tarpsnį.

Maistinių medžiagų tirpalo pH lygis yra labai svarbus maistinių medžiagų pasisavinimui, todėl prieš įpilant maistinio tirpalo būtina patikrinti vandens pH. Dauguma hidroponinių augalų, įskaitant pomidorus, renkasi šiek tiek rūgščią aplinką, kurios pH yra nuo 5,5 iki 6,5.

Įpylus maistinio tirpalo, reikia stebėti srovės laidumą (EC) arba bendrą ištirpusių kietųjų dalelių kiekį (TDS), kad išmatuotų maistinių medžiagų koncentraciją tirpale. Tai rodo maistinio tirpalo stiprumą.

Skirtingi augalų augimo etapai turi kitus EC/TDS reikalavimus. EC/TDS lygių stebėjimas ir reguliavimas padeda palaikyti tinkamą maistinių medžiagų koncentraciją. EC lygis pomidorams turėtų būti 2,0–5,0. Jei patikrinsite TDS, jis turėtų būti maždaug 1400–3500 milijonų dalių (PPM).

5 žingsnis. Apšvietimas

Žinome, kad augalų augimas priklauso nuo fotosintezės ir paprastai augalams reikia 12–16 valandų šviesos. Ypač pomidorams reikia apie 8–10 valandų saulės šviesos per dieną, kad būtų pasiektas optimalus augimas. 

Tačiau reikalinga apšvietimo trukmė gali skirtis priklausomai nuo pomidorų veislės, o kai kurioms didelio derlingumo rūšims reikia daugiau nei 18 valandų šviesos.

Norėdami auginti hidroponinius pomidorus patalpose, turite paruošti vieną ar daugiau auginimo lempučių, kad apšviestumėte savo augalus. Norint užtikrinti visapusišką apšvietimą , rekomenduojama ieškoti viso spektro LED lempučių (bent jau su raudona, balta ir mėlyna). Tokios kaip tik integruotos į mūsų el. parduotuvėje parduodamas “LetPot” auginimo sistemas namams.

  • Balta šviesa: imituoja saulės šviesą ir yra būtinas visų augalų augimui. 
  • Raudona šviesa: naudojamas cukraus gamybai ir žydėjimui. 
  • Mėlyna šviesa: skatina chlorofilo gamybą.

Kai naudojate augalų auginimo lemputes, galite įjungti visas tris šviesos spalvas. Tačiau svarbu pažymėti, kad LED augimo lemputės taip pat išskiria šiek tiek šilumos. Todėl geriausia būtų kontroliuoti atstumą tarp žibintų ir pomidorų augalų, kad būtų užtikrintas pakankamas šviesos poveikis ir neapdžiūtu lapai.

Kai sėklos pradeda dygti ir augti, rekomenduojama bent 18 valandų per dieną jas laikyti šviesoje. Kai augalai paauga ir pasiekia brandą, galite palaipsniui sumažinti dienos apšvietimo trukmę iki maždaug 14 valandų, kurios pakaks jų reguliariems augimo poreikiams.

Pomidorai

6 žingsnis. Pomidorai ir jų derliaus nuėmimas

Visos Jūsų pastangos atsiperka, kuomet ateina metas derliaus nuėmimui ir ryškūs, kvepiantys, Jūsų pačių rūpesčiu ir rankomis išauginti pomidorai atsiduria lėkštėje ir skaniu derliumi galite pasidalinti su savo šeima ar draugais.  

Palyginti su tradiciniais dirvos įdirbimo metodais, hidroponinis pomidorų auginimas leidžia nuimti derlių daug lengviau. Paprastai nuo pomidorų auginimo pradžios iki derėjimo praeina maždaug 8–12 savaičių (maždaug du mėnesiai). 

Tačiau tikrasis laikas taip pat priklauso nuo jūsų auginamos veislės. Svarbu pažymėti, kad vaisiai nebūtinai reiškia brandą, todėl gali tekti palaukti dar kelias savaites, kol pomidorai sunoks, kol galėsite juos nuimti.

Hidroponiniu būdų auginamų pomidorų augalai kiekvienais metais gali duoti vaisių maždaug 250 dienų ir užauginti apie 3–4 kilogramus pomidorų. Tačiau auginant patalpose reikia atsižvelgti ir į turimą auginimo plotą. Norėdami nuimti daugiau pomidorų, turite atitinkamai suplanuoti hidroponinį auginimą. Tai gali apimti augalų perkėlimą į didesnius konteinerius arba daugiau vietos auginimui.


Laukiame Jūsų atsiliepimų ir skatiname dalintis žiniomis, kad patobulintume šias mokymo programas. Nedvejodami palikite savo komentarus, nes jie padeda tiek mums, tiek kitiems hidroponikos entuziastams mokytis ir pasiekti geresnių rezultatų savo hidroponiniuose soduose. Dirbkime kartu siekdami tobulumo hidroponikos srityje.

Post a comment

Your email address will not be published.