Salotos

Salotos namuose. Norėtumėte užsiauginti salotų namuose, tačiau neturite sodo, o namuose tam nėra vietos? Puikiai Jus suprantu, salotas ir pats labai mėgstu, tačiau taip pat žinau, kad šioje vietoje, išeitis gali būti hidroponinė augalų auginimo sistema, skirta namams. Viskas ko reikia, norint pradėti auginti, tai šiek tiek žinių, kuriomis tuojau pat su Jumis ir pasidalinsiu.

Yra priežastis, dėl kurios salotos yra viena iš populiariausių hidroponinių kultūrų pradedantiesiems ir ekspertams. Traškius, sultingus žalumynus lengva auginti hidroponiškai, o šios daržovės itin mėgiamos virtuvėje.

Salotos yra viena populiaresnių hidroponinėse sistemose auginamų daržovių rūšių. Jos turi didelę maistinę vertę ir dažniausiai valgomos žalios. Tai nepakeičiama daržovė salotoms ir mėsainiams.

Kokios salotos tinkamiausios auginti hidroponinėse sistemose?

  • Sviestinės salotos
  • Garbanotosios salotos
  • Sėjamosios salotos
Salotos juodame fone

Yra daugybė salotų rūšių, tinkančių auginti hidroponinėse sistemose. Išsirinkite mėgstamiausias.

Salotų auginimo pradžia. Ką reikia žinoti?

Sąlygos, kurias turėtumėte užtikrinti augindami salotas pateikiamos lentelėje. Kad geriau suprastumėte lentelėje naudojamus terminus, prieš tai perskaitykite straipsnį “Hidroponika. Pagrindai“.

Apšvietimo laikas EC sodinimo koncentracija
(sėjos laikas)
pH diapozonas Derliaus metas
12 – 14 valandų 0,8-1,2 mS/cm 5.5 – 6.5 4 – 5 savaitės

Optimali temepratūra

Optimali salotų auginimo hidroponinėse sistemose temperatūra yra nuo 15°C iki 21°C, atsižvelgiant į auginimo stadiją. Tačiau yra keletas gairių, kuriomis reikėtu vadovautis:

  • Dygimo etapas: rekomenduojama temperatūra nuo 21°C iki 24°C.
  • Daigų augimo etapas: duodame šiek tiek atvėsti, iki maždaug 18°C.
  • Augimo fazė: laikome temperatūrą nuo 15°C iki 21°C.

Žydėjimo prevencija: salotos yra šaltesnio sezono pasėlis, kuris, labiau atšilus yra linkęs žydėti. Norint to išvengti, labai svarbu, kad temperatūra nepakiltu aukščiau 24°C.

Patartina nuolatos tikrinti temperatūrą ir esant poreikiui ją sureguliuoti, kad užtikrintumėme, jog salotos tiesiog bujoti augdamos joms palankiausioje temperatūroje.

Optimalus šviesos laikas

Auginant salotas hidroponiniu būdų, būtina užtikrinti pakankamai natūralios arba dirbtinės šviesos (LED apšvietimas). Paprastai joms reikalinga 12 -14 valandų šviesos per parą, kad augalai galėtu atlikti jiems reikalingą fotosintezę.

Skirtingiems augimo tarpsniams, reikiamo apšvietimo trukmė skirtinga. Daiginimo laikotarpiu salotų sėkloms suteikite ilgesnį apšvietimą. Ir atitinkamai ją sumažinkite tuomet, kada salotos subręsta.

Maistinis tirpalas reikalingas namuose auginamoms salotoms

Daugumos tyrimų duomenimis, hidroponinių salotų pH yra 5,5–6,5, o pH išlaikymas šiame diapazone yra palankus augalų maistinėms medžiagoms pasisavinti. Žinoma, reikia atkreipti dėmesį ir į maistinio tirpalo koncentraciją. Čia pateikiamos kelios gairės:

Azotas (N): Azoto koncentracija vegetatyvinio augimo fazėje turėtų būti palaikoma tarp 100 ir 200 ppm (milijoninių dalių). Vėlesniuose etapuose, pavyzdžiui, žydėjimo metu, azoto kiekio sumažinimas iki maždaug 50–100 ppm gali padėti išvengti pernelyg didelio vegetatyvinio augimo ir paskatinti salotų galvų vystymąsi.

Fosforas (P): Fosforas yra būtinas šaknų vystymuisi ir bendrai augalų sveikatai. Rekomenduojama fosforo koncentracija paprastai yra nuo 30 iki 60 ppm.

Kalis (K): Kalis vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį augalų augimui ir atsparumui ligoms. Rekomenduojamas kalio koncentracijos diapazonas yra nuo 100 iki 250 ppm.

Kalcis (Ca) ir magnis (Mg): Kalcis ir magnis yra antrinės maistinės medžiagos, reikalingos augalų augimui. Ideali kalcio koncentracija paprastai yra nuo 100 iki 200 ppm, o rekomenduojama magnio koncentracija yra nuo 50 iki 100 ppm.

Mikroelementai: Mikroelementai, tokie kaip geležis (Fe), manganas (Mn), cinkas (Zn), varis (Cu), molibdenas (Mo), boras (B) ir nikelis (Ni), paprastai pateikiami nedideliais kiekiais, pradedant nuo kelių ppm iki dešimčių ppm. Šie mikroelementai yra būtini įvairiems fermentiniams procesams ir bendrai augalų sveikatai.

Salotos užaugo. Kaip nuimti derlių?

Kai salotos bus paruoštos derliaus nuėmimui, paruoškite žirkles arba genėjimo peiliuką, kurių pagalba nupjauname lapus, tačiau taip, kad liktu nepažeisti vidiniai lapai. Jie ir toliau augs teikdami derlių. Nuimtus salotų lapus laikykite vėsioje, drėgnoje aplinkoje arba šaldytuve. Taip jos ilgiau išliks šviežios.

Salotų auginimas hidroponiniu būdu

Per kiek laiko salotos užauga?

Salotų augimo laikas priklauso nuo skirtingų salotų veislių, taip pat ir nuo skirtingų auginimo sąlygų. Žemiau pateikiame bendrine informacija apie salotų augimo stadijas ir trukmę:

  1. Sudygsta per 7-10 dienų
  2. Šakniastiebiai išauga per 2-3 savaites
  3. Dar po 2-3 savaičių salotos bus tinkamo tinkamo dydžio norint nuimti derlių
  4. Salotų lapai skinami, kuomet jie užauga iki jūsų manymu tinkamo dydžio, todėl tinkamiausias derliaus nuėmimo laikas yra apie 4-6 savaitės.

Ar nuėmus derlių salotos dar tinkamos auginimui?

Jei laikysitės aukščiau pateikto derliaus nuėmimo būdo, nesunaikindami daržovių šerdies ir šaknų, jūsų salotos galės toliau augti. Dauguma salotų veislių ataugs nuo trijų iki penkių kartų. 

Kaip geriausia laikyti nuimtas salotas?

Nuėmę salotų derlių, laikykite jas vėsioje, drėgnoje vietoje arba šaldytuve, tokiu būdu laikomos salotos ilgiau išliks šviežios. Išėmus salotas iš hidroponinės sistemos pamerkite jų šaknis į vandenį ir laikykite ant virtuvės stalo, kad daržovės gautu pakankamai vandens ir dar kurį laiką turėtu sąlygas, tinkančias augimui. Taip šviežias salotas išlaikysite ilgesnį laiką. Visgi salotas rekomenduojama vartoti tik nuskintas, taip visuomet galėsite mėgautis šviežiomis salotomis.

Hidroponiniu būdu užaugintų salotų nauda sveikatai

Hidroponinėse salotose gausu maistinių medžiagų. Jų lapuose gausu vitaminų, mineralų ir skaidulų. Salotos gali papildyti žmogaus organizmą reikalingais vitaminais K, C, A ir folio rūgštimi. Hidroponinėse salotose taip pat yra mineralų, tokių kaip kalis, geležis ir kalcis. Medžiagos yra būtinos sveikatai palaikyti.

Naudojant kaip kasdieninę daržovę, galima valgyti žalią arba gaminti skanius mėsainius. Salotos yra mažai kaloringas, daug drėgmės turintis sveikas maistas. Jis turi traškią tekstūrą ir lengvai virškinamas. Reguliarus salotų vartojimas gali palaikyti kūno sveikatą ir odos drėgmę. Tai taip salotos geriausias pasirinkimas sveikai mitybai ir svorio metimui.


Laukiame Jūsų atsiliepimų ir skatiname dalintis žiniomis, kad patobulintume šias mokymo programas. Nedvejodami palikite savo komentarus, nes jie padeda tiek mums, tiek kitiems hidroponikos entuziastams mokytis ir pasiekti geresnių rezultatų savo hidroponiniuose soduose. Dirbkime kartu siekdami tobulumo hidroponikos srityje.

Post a comment

Your email address will not be published.