Hidroponika Pagrindai

Veiksniai, turintys įtakos augimui, naudojant hidroponika, yra šie:

Hidroponika arba vandens kultūra – tai auginimo be dirvožemio metodas, leidžiantis augalus auginti naudojant tik vandenį ir maistinėmis medžiagomis praturtinta tirpalą. Štai keletas pagrindinių dalykų, kuriuos reikia žinoti, ypač pradedantiesiems hidroponikoje:

Maistinių medžiagų tirpalo paruošimas: Pirmiausia turite žinoti, kaip paruošti hidroponinį tirpalą. Maistinių medžiagų tirpale paprastai yra visi būtini elementai, kurių reikia augalams, įskaitant pirminius elementus, tokius kaip azotas, fosforas, kalis, kalcis, magnis, siera, taip pat mikroelementai, tokie kaip geležis, cinkas, varis, manganas, boras, molibdenas. Tirpalo sudėtis gali skirtis priklausomai nuo augalo tipo ir augimo stadijos.

Apšvietimas: nors hidroponikai nereikalingas dirvožemis, tinkamas apšvietimas yra labai svarbus augalų augimui. Užtikrinkite, kad augalai gautų pakankamai saulės šviesos arba pasirūpinkite tinkamu dirbtiniu apšvietimu.

Deguonies tiekimas: deguonies prieinamumas vandenyje yra būtinas augalų augimui. Norint užtikrinti tinkamą deguonies tiekimą vandeniui, gali reikėti naudoti oro siurblį ar kitas priemones.

Temperatūra ir drėgmė: temperatūra ir drėgmė vaidina svarbų vaidmenį augalų augimui. Išlaikykite tinkamus lygius, kad sukurtumėte optimalią aplinką augalų vystymuisi.

pH ir elektrinis laidumas: pH veikia maistinių medžiagų pasisavinimą, o elektros laidumas rodo maistinių medžiagų koncentraciją tirpale. Būtina reguliariai stebėti ir koreguoti.

Augalų pasirinkimas: ne visi augalai tinka hidroponikai. Pasirinkite augalus, kurie puikiai tinka šiam auginimo būdui, pavyzdžiui, daržoves, žoleles ir kt.

Švara: Hidroponines sistemas reikia reguliariai valyti, kad būtų išvengta bakterijų, pelėsių ar dumblių augimo.

Hidroponinėje sistemoje naudojami vienetai ir ką jie reiškia:

Maistinis tirpalas:

kppm: ppm reiškia dalis milijonui, tai yra viena dalis iš milijono dalių. Tai vienetas, naudojamas tirpalo koncentracijai tirpale matuoti. Pavyzdžiui, jei sakome, kad geležies kiekis vandenyje yra 2 ppm, tai reiškia, kad 1 000 000 dalių vandens yra 2 dalys geležies.

***

mS/cm: mS/cm reiškia milisimensus per centimetrą, kuris yra matavimo vienetas, naudojamas tirpalo elektriniam laidumui matuoti. Elektros laidumas atspindi jonų koncentraciją tirpale, o didesnė jonų koncentracija lemia didesnį laidumą. Pavyzdžiui, jei sakome, kad maistinių medžiagų tirpalo elektrinis laidumas yra 2,0 mS/cm, tai reiškia, kad tirpale yra gana didelė jonų koncentracija.

***

mmol: mmol reiškia milimolį, kuris yra viena tūkstantoji molio (mol). Molis yra pagrindinis cheminės medžiagos kiekio matavimo vienetas. Viename molyje bet kurios medžiagos yra maždaug 6,02 x 10^23 pagrindinių vienetų, tokių kaip atomai arba molekulės. Pavyzdžiui, jei sakome, kad tirpale yra 0,5 mmol natrio, tai reiškia, kad tirpale yra 0,5 milimolio (arba 0,0005 molio) natrio jonų viename litre tirpalo.

***

Šviesos intensyvumas: šviesos intensyvumas paprastai išreiškiamas fotosintetinių fotonų srauto tankiu (PPFD), matuojamas mikromoliais per sekundę kvadratiniam metrui (μmol/m²/s). Šis parametras apibūdina fotonų, gaunamų per sekundę viename kvadratiniame metre, skaičių ir yra svarbus šviesos intensyvumo matas.

***

Temperatūra: Hidroponikoje temperatūra paprastai matuojama Celsijaus laipsniais (°C). Skirtingi augalai turi skirtingą optimalią augimo temperatūrą, todėl temperatūrą reikia reguliuoti pagal konkrečius jūsų auginamų augalų rūšių reikalavimus.

***

Drėgmė: Drėgmė paprastai išreiškiama kaip santykinė drėgmė (RH), matuojama procentais (%). Santykinė drėgmė – tai tikrosios vandens garų koncentracijos ore ir didžiausios galimos koncentracijos tam tikroje temperatūroje santykis. Idealus drėgmės lygis priklauso nuo jūsų auginamų augalų rūšies.

***

Vandens tūris: Hidroponikoje svarbu reguliariai matuoti ir keisti vandenį. Vandens tūris paprastai matuojamas litrais (L).

***

Svoris: ruošiant maistinių medžiagų tirpalus arba koreguojant tirpalų koncentraciją, gali reikėti išmatuoti kietų medžiagų masę. Svoris paprastai matuojamas gramais (g) arba miligramais (mg).

***

Jonų koncentracijų konversija: 1 ppm atitinka 1 mg/l. Kai kuriais atvejais jums gali tekti konvertuoti ppm į molinę koncentraciją (M) arba milimolinę koncentraciją (mM). Norėdami atlikti šią konversiją, turite žinoti ištirpusios medžiagos molinę masę. Pavyzdžiui, azoto molinė masė yra maždaug 14, taigi 1 ppm azoto yra maždaug lygus 0,071 mM azoto.

Šių vienetų ir konversijos metodų supratimas ir įvaldymas gali padėti tiksliai sureguliuoti ir optimizuoti hidroponinę sistemą, kad ji atitiktų jūsų augalų poreikius.

Priimtinas maistinių elementų koncentracijos diapazonas maistinių medžiagų tirpale

Žemiau pateiktoje lentelėje pateikiamas pagrindinis maistinių elementų sąrašas ir jų bendri priimtinos koncentracijos intervalai hidroponiniame tirpale. Atkreipkite dėmesį, kad šie intervalai gali skirtis priklausomai nuo konkrečios augalo rūšies ir jo augimo stadijos, todėl šios vertės yra tik orientacinės.

Maistiniai elementai Koncentracijos diapozonas (ppm)
Azotas (N) 150 – 200
Fosforas (P) 30-50
Kalis (K) 200-300
Magnis (Mg) 50-75
Siera (S) 50-100
Geležis (Fe) 2-3
Manganas (Mn) 0.5-1
Varis (Cu) 0.1-0.6
Cinkas (Zn) 0.1-0.5
Molibdenas (Mo) 0.01-0.1
Boras (B) 0.5-1
Kalcis (Ca) 150-200

Koncentracijos vertės dažniausiai pateikiamos ppm. Jei reikia konvertuoti juos į mmol/L ar kitus vienetus, galite naudoti šią formulę:

1 mg/l (t. y. 1 ppm) = 1 mmol/L ÷ molekulinė masė

Molekulinė masė yra kiekvieno elemento atominė masė (kurią galima rasti periodinėje lentelėje) arba junginio atominių svorių suma.

Bendras maistinių medžiagų tirpalo elektros laidumas (EC) paprastai turėtų būti 1,0–3,0 mS/cm, priklausomai nuo augalo tipo ir jo augimo stadijos. Atkreipkite dėmesį, kad pridėjus maistinį tirpalą turėtumėte naudoti EB matuoklį ir pH matuoklį, kad patikrintumėte ir sureguliuotumėte bendrą jonų koncentraciją ir tirpalo pH.

Tai labai paprasta lentelė, ir jūs galite toliau optimizuoti šias reikšmes, atsižvelgdami į konkrečias augalų rūšis ir augimo tarpsnį, su kuriuo dirbate.

Ką dar vertėtu žinoti apie augalus?

Skirtingi augalų augimo etapai: kiekvienas etapas (sėklų dygimas, daigų augimas, žydėjimas, derėjimas ir kt.) gali turėti skirtingus šviesos, temperatūros, drėgmės ir maistinių medžiagų poreikius.

Specialūs skirtingų augalų reikalavimai: Atlikite išsamų konkrečių augalų, kuriuos planuojate auginti, tyrimą, kad suprastumėte jų unikalius poreikius. Pavyzdžiui, tam tikroms daržovėms (pvz., salotoms) gali būti reikalingas didesnis azoto poreikis, o vaisiniams augalams (pvz., pomidorams) vaisinės fazės metu gali prireikti daugiau kalio.

Vandens kokybė ir šaltinis: Vandens šaltinio supratimas (įskaitant vandens kietumą, jonų, pvz., kalcio ir magnio, kiekį, pH lygį, galimus teršalus, sunkiųjų metalų kiekį vandenyje ir kt.) yra labai svarbus norint efektyviai sureguliuoti ir valdyti hidroponinę sistemą.

Kenkėjų ir ligų valdymas: įsigilinkite į tai, kaip atpažinti įprastas ligas (pvz., pelėsius, bakterijas, virusus) ir kenkėjus (pvz., amarus, erkes, baltasparnius) ir kaip jas išspręsti.

Šviesos intensyvumas ir fotoperiodas: Įgykite žinių apie specifinius šviesos intensyvumo ir fotoperiodo reikalavimus skirtingoms augalų rūšims. Pavyzdžiui, kai kuriems augalams (pvz., trumpadieniams augalams) gali prireikti ilgų tamsos laikotarpių, kad pradėtų žydėti.

Sprendimo keitimo dažnis: priklausomai nuo jūsų sistemos tipo ir augalų rūšies, maistinių medžiagų tirpalą gali tekti keisti kas savaitę arba kas dvi savaites. Tai gali turėti įtakos augalų augimui ir maistinių medžiagų įsisavinimui. 

Hidroponika plati tema, domėkitės papildomai

Šioje stadijoje, jei vis dar aistringai domitės hidroponika. Tai yra keletas nuodugnesnių temų, susijusių su hidroponika, ir jūs galite toliau jas studijuoti ir tyrinėti pagal savo pomėgius ir poreikius. Norėdami išsamiau pažinti hidroponinį augalų auginimą, panagrinėkite žemiau pateiktas temas:

  • Sėklų sodinimas ir priežiūra: tai apima sėklų parinkimą, išankstinį sėklų apdorojimą (pvz., mirkymą, skarifikavimą), tinkamą aplinką sėkloms daiginti ir sodinukų persodinimą į hidroponinę sistemą.
  • Deguonies tiekimas: Hidroponinėje sistemoje augalų šaknims reikia pakankamai deguonies, kad tinkamai augtų. Turite išmokti tiekti pakankamai deguonies hidroponinėje sistemoje, pavyzdžiui, naudoti oro siurblį ir oro akmenis deguonies tiekimui.
  • Aplinkos kontrolės technologijos: Tai apima temperatūros, drėgmės, CO2 koncentracijos, šviesos ir kontrolę ir t.t. Jei jūsų hidroponika atliekama šiltnamyje arba patalpose, šiuos aplinkos veiksnius gali tekti valdyti rankiniu būdu.
  • Hidroponinės sistemos parinkimas ir nustatymas: Skirtingi hidroponinių sistemų tipai (pavyzdžiui, skystoji kultūra, maistinių medžiagų tirpalo cirkuliacija, aeroponinis auginimas) tinka skirtingiems augalams ir aplinkoms. Turite suprasti kiekvienos sistemos veikimo principą, privalumus ir trūkumus bei kaip jas nustatyti ir naudoti.
  • Matavimo ir stebėjimo įrangos naudojimas: kaip naudotis pH matuokliais, EC matuokliais, šviesos intensyvumo matuokliais, termohigrometrais ir kt., suprasti jų rodmenis.
  • Augalų fiziologija ir mityba: suprasti pagrindinius augalų fiziologinius procesus, tokius kaip augimas, vystymasis, fotosintezė ir kt., ir jų poreikį įvairiems maistiniams elementams.

Post a comment

Your email address will not be published.