Rozmarinas. Kaip jis auginamas namuose

Rozmarinas (Rosmarinus officinalis) – notrelinių (Lamiaceae) šeimos daugiametis, sumedėjęs žolinis augalas. Natūraliai paplitęs Viduržemio jūros regione (Pietų Europa, Šiaurės Afrika, Balkanai, Turkija).

Jei skaitote šį įrašą, mano spėjimu, turėtumėte būti maisto gurmanas, gal net šios srities ekspertas, nes ši prieskoninė žolelę ypatingai vertinama patyrusių kulinarijos žinovų.

Kaip rozmarinas auginamas hidroponinėse sistemose?

Palyginti su tradiciniu rozmarinų auginimu dirvožemyje, hidroponiniam auginimui reikia paruošti tinkama hidroponinę sistemą, kuri pakeistu sąlygas dirvožemyje augantiems augalams. Kaip žinia, pilnai paruoštas sistemas auginimui namuose, mes siūlome įsigyti šioje el. parduotuvėje, todėl apie pačios sistemos paruošime nekalbėsime. Viskas, kuo Jums reikia pasirūpinti, tiesiog įsigyti norimų auginti rozmarinų sėklų.

Rozmarinas auginamas hidroponiniu būdu sistema ir parametrai

  • Hidroponinė sistema auginimui namuose
  • Auginimo terpė: akmens vata, porfiritas arba perlitas
  • Temperatūra: nuo 20°C iki 25°C
  • pH diapazonas: nuo 5,5 iki 6,5
  • EC: 1,2-1,8 mS/cm
  • Apšvietimo laikas: 6-8 valandos
  • Dygimo laikas: nuo 7 iki 21 dienos (1-3 savaitės)
  • Derliaus nuėmimo laikas: nuo 21 dienos iki 42 dienų (4-6 savaitės)
Rozmarinas surištas į ryšulėlį

Rozmarinas auginamo hidroponinėje sistemoje. Sodinimo etapai

Pasirinkite Jums tinkamiausia hidroponine namų auginimo sistemą.

Kokiu būdų rozmariną daiginsite: rozmariną galima daiginti iš sėklyčių, o taip pat iš jau užaugusio krūmo šakelių. Pasirinkę pastarąjį būdą, išsirinkite šakelę su sveiku, nepažeistu stiebu. Nupjaukite apatinius rozmarino stiebo segmentų lapus, kad stiebo segmentai būtų švarūs. Daugindami rozmariną iš sėklų, prieš tai jas turite sudaiginti, vadovaudamiesi žemiau pateiktų aprašymu.

Sodinimas į konteinerius: rozmarino stiebo segmentus arba sodinukus sudėkite į auginimo sistemos konteinerius. Jei naudojate stiebus, įsitikinkite, kad stiebo galas yra panardintas į konteinerį.

Įpilkite vandens: Užpildykite indą švariu vandeniu, užtikrindami, kad rozmarino stiebų segmento galas būtų apsemtas.

Apšvietimas: Rozmarinas turi būti apšvistas bent 6 valandas per dieną.

Palaikykite vandens lygį: Reguliariai tikrinkite talpyklos vandenį ir įsitikinkite, kad jis išlieka tinkamo lygio. Jei vanduo išgaruoja arba augalai jį sugeria, laiku papildykite vandens kiekį.

Maistinių medžiagų tirpalas (pasirinktinai): Jei norite rozmarinui suteikti papildomų maistinių medžiagų, į vandenį įpilkite hidroponinio tirpalo. Naudokite tinkamos koncentracijos maistinių medžiagų tirpalą pagal produkto instrukcijas.

Apkarpymas ir genėjimas: Rozmarinui augant, reguliariai genėkite stiebo segmentus viršūnės ir šonines šakeles. Toks genėjimas užtikrins augalo sveikatą ir leis kontroliuoti jo formą.

Stebėjimas ir priežiūra: Atidžiai stebėkite rozmarino augimą. Įsitikinkite, kad nėra užkrėtimo požymių, o drėgmė yra tinkama.

Žingsnis po žingsnio vadovas kaip išsiauginti rozmariną namuose naufojant hidroponinę sistemą

1. Rozmarinų sėklų parinkimas

Įprastos rozmarinų veislės yra Rosmarinus officinalis, Rosmarinus officinalisGolden Rain” ir Rosmarinus officinalis “Blue Spire“.

Rosmarinus officinalis : Siauri lapai, melsvai violetiniai žiedai, statūs augalai. Tai labiausiai paplitusi ir plačiausiai auginama veislė, turinti stiprų kvapą ir išskirtinį žolelių skonį.

Rosmarinus officinalis „Golden Rain“: su aukso geltonumo juostelėmis palei lapų pakraščius, šio rozmarino lapų pakraščiai yra aukso geltonumo.

Rosmarinus officinalis “Blue Spires”: violetinės-mėlynos gėlės. Ši rozmarinų veislė su purpuriškai mėlynais žiedais žydi ilgai ir suteikia jūsų mini sodui ryškių spalvų.

Pats auginu Rosmarinus officinalis, kol kas viskas gerai. Kadangi Rosmarinus officinalis vandens poreikis mažas, jį auginti nesunku, o vandenyje – dar lengviau. Jei esate pradedantysis sodininkas, pradėkite hidroponinį sodinimą nuo šios veislės. Įvaldę sodinimo įgūdžius, galite sodinti kitas veisles.

2. Kaip sudaiginti rozmarinų sėklas?

Pirmiausia ką turite padaryti, tai pasirinkto rozmarino sėklytes pamirkyti šiltame vandenyje apie 6–12 valandų. To tikslas – suminkštinti sėklos lukštą ir skatinti daigumą.

Tuo tarpu, kol sėklytės mirksta, pasiruoškite daiginimo terpę. Tam puikiausiai tiks akmens vatos substratas.

Kai sėklos išmirkomos, jas paskleidžiame ant paruošto substrato. Svarbu, kad sėklos būtų įkištos į pati substratą, o neliktu jo paviršiuje.

Indą su sėklomis pastatome šviesioje vietoje, tačiau tokioje, kur nepatenka tiesioginiai saulės spinduliai, o aplinkos temperatūra turi būti apie 20°C – 25°C. Taip pat naudokite purškimo buteliuką, kad supurkštumėte sėklas vandeniu, tam kad išlaikytumėte tinkamą drėgmę.

Kai viskas bus paruošta, belieka laukti, kol išdygs sėklos. Sėklų daigai turėtu pasirodyti maždaug po 1 – 3 sav.

3. Sudygusių sėklų perkėlimas į hidroponinę sistemą

Sėkloms sudygus, kuomet išauga pirmieji, tikrieji lapeliai, kantriai laukiame kol išaugs rozmarino šaknys. Maždaug po 2 – 3 sav sodinukai perkeliami į hidroponinę sistemą. Prieš perkeliant, reikia sureaguliuoti vandens kokybę, pH vertę, EC vertę, maistinių tirpalų koncentracijois santykį, apšvietimo įrangos parametrus, aplinkos temperatūrą ir kitus hidroponinės sistemos parametrus.

4. Rozmarinui tinkamo vandens kokybės ir pH

Vandens kokybė: rekomenduoju naudoti gryną arba distiliuotą arba dejonizuotą vandenį. Venkite galimų vandens priemaišų ir kenksmingų medžiagų, kurios gali neigiamai paveikti jūsų augalus.

pH: optimalus rozmarino pH diapazonas hidroponikoje yra 5,5 – 6,5. Tinkamo pH lygio palaikymas prisideda prie maistinių medžiagų, kurias augalai pasisavina, prieinamumo.

Įrankiai: naudokite pH testo rinkinį, kad stebėtumėte pH savo hidroponinėje sistemoje ir prireikus sureguliuotumėte.

Jei pH vertė per didelė, galite pridėti šiek tiek rūgštingumą reguliuojančių medžiagų (pvz., fosforo rūgšties), kad sumažintumėte pH vertę; jei pH vertė per žema, galite pridėti kai kurių šarminių reguliatorių (pvz., natrio hidroksido), kad padidintumėte pH vertę.

Hidroponinė sistema namuose

5. Maistinis tirpalas ir EC vertė

Maistinių medžiagų tirpalas auginant augalus hidroponinėje sistemoje, yra tiesiog būtinas. Žinodami rozmarino augimui reikalingas maistines medžiagas, išauginsime gerą rozmarinų derlių. Pagrindinės rozmarino maistinės medžiagos yra azotas, fosforas ir kalis. Vis dėlto jam taip pat reikia geležies, cinko, mangano, vario, boro ir kitų mikroelementų.

Naudojant maistinį tirpalą, reikia atkreipti dėmesį į maistinio tirpalo tirpumo indeksą. Maistinių medžiagų perteklius gali nudeginti augalų šaknis, o lapai pagelsti. Per mažas maistinių medžiagų kiekis sulėtins augalų augimą ir nudegins lapų pakraščius.

Labai svarbu nustatyti EC vertę vandeniniame tirpale, o toliau nurodyti rodikliai gali būti naudojami kaip nuoroda.

EC vertė: EC vertė yra hidroponiniame tirpale ištirpusių medžiagų koncentracijos matavimo indeksas, atspindintis maistinių medžiagų tirpalo stiprumą. 

Tinkama rozmarino EC vertė hidroponikoje svyruoja nuo 1,2 iki 1,8 mS/cm. Per didelė EC vertė gali sukelti maistinių medžiagų perteklių, o per maža EC vertė gali rodyti maistinių medžiagų trūkumą. (Įrankis: naudokite EC matuoklį, kad stebėtumėte hidroponinio tirpalo EC vertę ir sureguliuotumėte ją pagal augalų poreikius.)

6. Apšvietimas

Tinkamos apšvietimo sąlygos gali paskatinti rozmarino augimą. Jei kontroliuojate šviesos intensyvumą ir laiką, galite gauti geresnį derlių.

Šviesos stiprumas: Rozmarinas mėgsta ryškią šviesą, todėl jam reikia suteikti daug šviesos intensyvumo. Paprastai rozmarinui kasdien reikia bent 6–8 valandų tiesioginių saulės spindulių. Auginant patalpoje, galite pastatyti jį prie šviesaus lango arba naudoti dirbtinį šviesos šaltinį, koks yra integruotas į hidroponinę auginimo sistemą namams.

Šviesos laikas: Rozmarino augimo stadijoje būtina išlaikyti tinkamą šviesos laiką. Rozmarinui kasdien reikia 12–16 valandų šviesos, kad patenkintų savo fotosintezės poreikius. Galite naudoti laikmatį, kuris integruotas auginimo sistemose, skirtose namams arba rankiniu būdu valdyti apšvietimo laiką, kad augalai gautų pakankamai šviesos.

Nepadauginkite: Nors rozmarinui reikia daug šviesos, reikia pasirūpinti, kad ji nebūtų per intensyvi. Karštais vasaros mėnesiais arba po stipriais saulės spinduliais rozmarinas gali gauti per daug karščio ir šviesos, todėl lapai nudegs arba nuvys. Tokiu atveju perkelkite augalą į šešėlį arba apsaugokite jį nuo per intensyvios šviesos srauto.

7. Temperatūra

Augimo temperatūra: Tinkama rozmarinų auginimo temperatūra yra 20–25 °C. Rozmarinas geriausiai auga ir vystosi šiame temperatūros diapazone. Palaikoma pastovi temperatūra padeda skatinti sveiką augalų augimą ir maistinių medžiagų pasisavinimą.

Minimali temperatūra: Rozmarinas jautrus žemai temperatūrai, ypač šaltą žiemą. Nelaikykite rozmarino žemesnėje nei 10 °C temperatūroje, nes tai sulėtins augimą, sukels lapų pageltimą arba augalas žus.

Maksimali temperatūra: Reikia pasirūpinti, kad rozmarinas negauti ir per aukštos temperatūros, tas itin pavojinga karštais vasaros mėnesiais. Aukšta temperatūra gali sulėtinti augalų augimą, nuo jos gali pageltonuoti arba susiraukšlėti lapai ir kur kas greičiau išgaruos vanduo. Jei aplinkos temperatūra viršija 30 °C, rozmarinų augalams apsaugoti rekomenduojama parūpinti vėsesnio oro sąlygas.

Temperatūros svyravimai: Rozmarinas taip pat jautrus staigiems temperatūros pokyčiams. Stenkitės, kad jūsų augalai nepatektų į didelius temperatūros svyravimus, nes tai gali neigiamai paveikti augalo sveikatą. Stabilios temperatūros aplinka padės rozmarinams tinkamai augti.

Augindami rozmariną, įsitikinkite, kad yra tinkamas temperatūros diapazonas, ir venkite per žemos arba per aukštos temperatūros, kuri yra nepalanki augalo augimui ir vystymuisi. Reguliariai stebėkite ir reguliuokite augalo auginimo aplinkos temperatūrą, kad užtikrintumėte, jog jūsų augalams būtų idealios temperatūros sąlygos, kad būtų pasiekti geriausi rezultatai.

Rozmarinas hidroponinėje namų sistemoje. Kaip tinkamai prižiūrėti ir valyti?

Kai atliksite aukščiau nurodytus veiksmus ir jūsų rozmarinas ims augti, taip pat turėtumėte atkreipti dėmesį į kasdienę augalo priežiūrą. Susipažionkite su kai kuriais priežiūros būdais:

1. Rozmarinas. Kaip tinkamai genėti

Reguliarus rozmarinų genėjimas padės krūmui tinkamai šakotis ir augti. Ilgas ar nesveikas šakas galima apkarpyti, kad būtų pagerinta augalo išvaizda ir tarp šakų geriau cirkuliuotu oras. Tuo pačiu laiku nugenėti žiedpumpuriai padės išsaugoti augalo energiją ir paskatins augimą.

2. Tarpai tarp rozmarino augalų

Augindami rozmariną hidroponinėje namų sistemoje, užtikrinkite pakankamą atstumą tarp augalų, kad jie netrukdytu vienas kitam augti. Paprastai rozmarinų augalai turėtų būti išdėstyti maždaug 15–20 cm atstumu vienas nuo kito, kad jų šaknys turėtų pakankamai vietos.

3. Rozmarinas ir jam būdingi kenkėjai

Rozmariną gali užkrėsti įprasti kenkėjai, tokie kaip amarai, erkės ir baltasparniai. Reguliariai tikrinkite augalų lapus ir stiebus, o kenkėjus kontroliuokite, kai tik jie atsiranda: apipurkškite augalus pipiriniu vandeniu, įveiskite natūralių priešų, pvz., boružėlių ar parazitinių vabzdžių, kurie sunaikins kenkėjus. Taip pat galima naudoti tam reikalui skirtus purškiamus insekticidus, bet mes šio būdo nerekomenduojame.

4. Rozmarinas ir ligos

Hidroponinį rozmariną taip pat gali paveikti šaknų puvinys ar lapų pelėsis. Siekiant užkirsti kelią ligai ir ją kontroliuoti, reikia laikytis šių dalykų: palaikykite tinkamą vėdinimą ir oro srautą, reguliariai pašalinkite nudžiūvusius lapus ir augalų liekanas.

Sveiką rozmarinų augimą ir gerą derlių galima užtikrinti reguliariai tikrinant, genint, tinkamai paskirstant tarpus ir kovojant su kenkėjais bei ligomis. Be to, tinkamos vandens kokybės, maistinių medžiagų tirpalo ir apšvietimo sąlygų palaikymas taip pat yra kasdienies priežiūros pagrindas.

Kepsnys

Rozmarinas užaugo. Derliaus nuėmimas

Mano patirtis rodo, kad rozmariną auginant hidroponiniu būdų, derlių galite nuimti maždaug per 21–42 dienas (4–6 savaites). Verta nepamiršti kai kurių smulkmenų, kurias reikia žinoti:

Pirmasis derlius: Rozmarinas paprastai pirmajam derliui pribręsta praėjus maždaug 4–6 savaitėms po pasodinimo. Šiuo metu augalas turi pakankamai lapų derliui nuimti. Pirmasis derlius skatina augalo šoninius ūglius, skatina šakotumą ir krūmų augimą.

Nuolatinis derliaus nuėmimas: Rozmarinas yra tvarus augalas, todėl, kai tik prisireikia, galite nuskinti jo lapus. Paprastai rozmarino lapai skinami tada, kai jie yra pakankamo dydžio ir sveiki. Nuimkite derlių kas kelias savaites arba pagal poreikį, kad išlaikytumėte augalo augimą ir užtikrintumėte derlių.

Optimalus derliaus nuėmimo laikas: Siekiant geriausio skonio ir aromato savybių, rekomenduojama tai daryti ryte arba vakare. Taip yra todėl, kad šiais laikais rozmarinas yra stipriausias ir padeda išlaikyti geriausią skonį. Derliaus nuėmimo metu rinkitės sveikus, pilnaverčius lapus ir stenkitės vengti per daug genėti, kad augalas būtų sveikas ir toliau augtų.


Laukiame Jūsų atsiliepimų ir skatiname dalintis žiniomis, kad patobulintume šias mokymo programas. Nedvejodami palikite savo komentarus, nes jie padeda tiek mums, tiek kitiems hidroponikos entuziastams mokytis ir pasiekti geresnių rezultatų savo hidroponiniuose soduose. Dirbkime kartu siekdami tobulumo hidroponikos srityje.

Post a comment

Your email address will not be published.