Turinys
- 1 Kas yra hidroponinis maistinių medžiagų tirpalas?
- 2 Iš ko sudarytos maistinės medžiagos naudojamos hidroponikoje?
- 3 Populiarieji hidroponiniai auginimo būdai
- 4 Maistinės medžiagos. Auginimo metodai ir klasifikacija.
- 5 Maistinės medžiagos ir deguonies svarba hidroponikoje
- 6 Kaip deguonimi prisotinti maistinį tirpalą ?
- 7 Kaip reguliuoti ir kontroliuoti maistinių medžiagų tirpalą ?
- 8 Tik visavertės maistinės medžiagos
Kas yra hidroponinis maistinių medžiagų tirpalas?
Maistinės medžiagos. Taikant hidroponinį auginimą, augalai auginami maistinių medžiagų turinčiame vandens tirpale, o ne tradicinėje dirvoje. Hidroponinis maistinių medžiagų tirpalas yra specialiai sukurtas pagrindinių maistinių medžiagų, reikalingų augalų augimui, mišinys. Hidroponinis maistinių medžiagų tirpalas skirtas aprūpinti visus reikalingus elementus tinkamomis proporcijomis, kad būtų palaikomas sveikas augalų augimas ir vystymasis. Maistinės medžiagos tirpalo sudėtis ir koncentracija gali skirtis priklausomai nuo konkrečios augalo rūšies, augimo stadijos ir aplinkos sąlygų. Reguliarus maistinių medžiagų tirpalo stebėjimas ir koregavimas yra labai svarbūs siekiant užtikrinti optimalią augalų mitybą hidroponinėse sistemose.
Iš ko sudarytos maistinės medžiagos naudojamos hidroponikoje?
Azotas (N): būtinas skatinant lapų ir stiebų augimą bei baltymų sintezę augaluose.
Fosforas (P): labai svarbus energijos perdavimui, DNR sintezei ir šaknų vystymuisi, vaidina lemiamą vaidmenį bendram augalų augimui ir vystymuisi.
Kalis (K): reguliuoja vandens balansą, didina augalų atsparumą ligoms ir gerina vaisių kokybę.
Kalcis (Ca): skatina ląstelių dalijimąsi, ląstelių sienelių susidarymą ir struktūrinį augalų stabilumą.
Magnis (Mg): chlorofilo sudedamoji dalis, dalyvauja fotosintezėje ir įvairiose biocheminėse reakcijose.
Siera (S): svarbus baltymų sintezės komponentas, vaidinantis gyvybiškai svarbų vaidmenį augalų augimui ir vystymuisi.
Geležis (Fe): būtina chlorofilo sintezei ir deguonies transportavimui, labai svarbi fotosintezei ir augalų kvėpavimui.
Cinkas (Zn): mikroelementas, dalyvaujantis augalų augimo reguliavime, fermentų veikloje ir hormonų sintezėje.
Manganas (Mn): mikroelementas, dalyvaujantis fotosintezėje, azoto metabolizme ir fermentų veikloje.
Varis (Cu): svarbus fermentų aktyvatorius fotosintezei, kvėpavimui ir antioksidacinėms reakcijoms augaluose.
Populiarieji hidroponiniai auginimo būdai
“DEF” ir “NFT” yra populiarūs hidroponinio auginimo metodai, naudojami žemės ūkyje arba sodininkystėje kontroliuojamai augalų auginimui aplinkoje. Kiekvienas metodas turi savo ypatybes ir privalumus. Čia yra trumpas kiekvieno metodo įvadas:
Giliųjų vandenų kultūra (DEF)
Giliųjų vandenų kultūra (DEF): Pagrindinė DEF idėja yra įdėti augalo šaknis į maistinių medžiagų tirpalą, kad jie galėtų tiesiogiai įsisavinti pagrindines maistines medžiagas. Šioje sistemoje tirpalui prisotinti deguonimi dažnai naudojamas oro siurblys, užtikrinantis, kad šaknys gautų pakankamai deguonies. Šis metodas leidžia augalams augti kontroliuojamoje aplinkoje, o tai gali paspartinti augimą ir didesnį derlių, palyginti su tradiciniu auginimu dirvožemyje. Rinkoje yra įvairių DEF auginimo sistemų, skirtų naudojimui namuose ar komerciniais tikslais. Šias sistemas paprastai sudaro konteineris, oro siurblys, oro akmuo (burbulams išsklaidyti tirpale) ir augalų tinklinis vazonas. Augalų tinklinis vazonas pakabinamas tirpale, kad šaknys galėtų liestis su maistinių medžiagų tirpalu ir deguonimi.
Šių sistemų pranašumai – paprastas valdymas, mažos priežiūros išlaidos ir tinkamumas pradedantiesiems. Naudodami šias sistemas, vartotojai gali auginti įvairias daržoves, žoleles ir dekoratyvinius augalus. Be to, jos leidžia greičiau augti augalams ir sumažina ligų bei kenkėjų poveikį dėl kontroliuojamos aplinkos.
Tačiau svarbu pažymėti, kad nors šis metodas leidžia greitai augti augalus, jis taip pat gali sukelti tam tikrų iššūkių. Pavyzdžiui, jei oro siurblys nustoja veikti, augalai gali greitai žūti. Be to, norint išvengti augimo problemų, labai svarbu išlaikyti maistinių medžiagų balansą vandenyje.
Paėmus apskritai šios sistemos siūlo efektyvų ir patogų auginimo būdą, ypač tiems, kurie nori namuose auginti šviežias daržoves ir prieskonines žoleles.
NFT (Nutrient Film Technique)
NFT (Nutrient Film Technique): tai dar viena hidroponinė sistema, kurioje plona maistinių medžiagų tirpalo plėvelė vertikaliai teka ant augalų šaknų. Augalo šaknis veikia oras, o maistinis tirpalas švelniai teka per specialiai tam skirtą padėklą. Šios sistemos privalumai – efektyvus vandens ir trąšų naudojimas, taip pat paprastas derliaus nuėmimas. Tačiau jei siurblio sistema sugenda, tai gali greitai sukelti augalo mirtį.
Tačiau suprantama, kad visa tai paruošti gali būti sudėtinga pradedantiesiems, be to, reikia įgyti specialių žinių. Laimei, yra daug naujų pažangių hidroponinių auginimo sistemų, kurių dėka, užtikrintai galėsite žengti pirmuosius žingsnius, įsisavindami augalų auginimo vandenyje subtilybes.
Jei susidomėjote, siūlome išbandyti LetPot hidroponinę sistemą , geriausią hidroponinių maistinių medžiagų sprendimų kompanioną su naujoviškomis automatinio laistymo ir mitybos funkcijomis bei programų integravimu. Naudodamiesi šiomis savybėmis galite lengvai pradėti hidroponinį auginimą, net jei esate pradedantysis sodininkas.
Maistinės medžiagos. Auginimo metodai ir klasifikacija.
Hidroponinio auginimo metodai gali būti klasifikuojami pagal tai, ar naudojama kieta terpė, ar ne. Čia yra įvairių hidroponinių auginimo metodų klasifikacija pagal šį kriterijų:
Svarbu pažymėti, kad šių sistemų naudojimas nėra vienas kito paneigiamas. Pavyzdžiui, galite naudoti giluminio vandens auginimo sistemą, bet į tinklinius vazonus įpilkite kietos terpės, tokios kaip akmens vata arba kokoso riešutas, kad apsaugotumėte augalų šaknis ir išlaikytumėte šiek tiek drėgmės. Tokie deriniai gali optimizuoti jūsų hidroponinę sistemą pagal konkrečius auginimo reikalavimus.
Maistinės medžiagos ir deguonies svarba hidroponikoje
Hidroponinėse sistemose deguonies svarbos maistinių medžiagų tirpale negalima neįvertinti. Augalų šaknims reikia deguonies ląstelių kvėpavimui, o tai yra labai svarbus maistinių medžiagų įsisavinimo ir augimo procesas. Nepakankamas deguonies kiekis gali sulėtinti augimą ar net pražudyti šaknis. Skirtingos hidroponinės sistemos skirtingai apdoroja deguonies tiekimą.
Cirkuliacinė arba recirkuliacinė maistinių medžiagų sruvenimo technikos (NFT) sistema apima nuolatinį maistinio tirpalo kiekio pumpavimą ant šaknų, kurios yra pakibusios ore. Nedidelė tekančio vandens srovė skirta maksimaliai padidinti deguonies poveikį šaknims. Tuo tarpu dėl nuolatinės recirkuliacijos maistinių medžiagų tirpalas patenka į orą ir padeda išlaikyti jį kartu su deguonimi.
Kita vertus, giluminio vandens kultūra (DWC arba DFT, skirta gilaus srauto technologijai), paprastai naudoja oro siurblį ir oro akmenį maistinių medžiagų tirpalui prisotinti deguonimi. Augalų šaknys yra panardintos į maistinių medžiagų tirpalą, tačiau nuolatiniai oro akmens burbuliukai užtikrina, kad šaknys gaus daug deguonies. Recirkuliacinėse DWC sistemose maistinių medžiagų tirpalas taip pat periodiškai yra veikiamas oro, kuris padeda prisotinti deguonimi.
Įvairių tipų substrato pagrindu veikiančiose hidroponikos sistemose, kuriose augalai auga inertinėje terpėje, deguonies lygiui palaikyti naudojami skirtingi metodai. Užtvindymo ir nusausinimo (taip pat žinomos kaip Ebb ir Flow) sistemose auginimo lova periodiškai užliejama maistinių medžiagų tirpalu, tada nusausinama, o tai pritraukia šviežio oro aplink augalų šaknis. Drip sistemose nuolatinis lašinimas ne tik tiekia maistines medžiagas, bet ir aprūpina šaknis bei maistinių medžiagų tirpalą į orą. Tokiose terpėse kaip perlitas, vermikulitas ir kokoso pluoštas, tarpai tarp terpės dalelių taip pat suteikia vietos orui, o tai padeda užtikrinti, kad šaknys gautų pakankamai deguonies.
Bet kurioje hidroponinėje sąrankoje deguonies tiekimas yra pagrindinis aspektas. Nepriklausomai nuo to, ar sistema yra vandens kultūros sistema, pvz., NFT ar DWC, ar substrato pagrindu sukurta sistema, būtina užtikrinti, kad augalų šaknys turėtų pakankamai deguonies. Įvairiose sistemose tai pasiekiama skirtingais būdais, tačiau visų jų tikslas – optimizuoti augalų šaknims prieinamų maistinių medžiagų, vandens ir deguonies pusiausvyrą.
Kaip deguonimi prisotinti maistinį tirpalą ?
Optimaliam augalų augimui būtinas maistinių medžiagų tirpalo aprūpinimas deguonimi hidroponinėje sistemoje. Yra keletas bendrų deguonies prisotinimo būdų:
- Krintantis vanduo: tai apima maistinių medžiagų tirpalo pumpavimą į aukštį ir leidimą jam nukristi atgal į rezervuarą. Tai metodas, kuriuo dėl padidėjusio atmosferos poveikio gali patekti daug deguonies.
- Miglos/purškimo sistemos: naudojant šį metodą, susidaro smulki maistinių medžiagų tirpalo dulksna arba purškalas, žymiai padidinantis oru veikiamo tirpalo paviršiaus plotą, leidžiantis ištirpti daugiau deguonies.
- Suslėgtas oras: Šis metodas apima oro siurblio naudojimą, kad oras į maistinių medžiagų tirpalą būtų įpurškiamas, paprastai per oro akmenį, kad susidarytų smulkūs burbuliukai. Burbuliukai padidina su vandeniu besiliečiančio oro paviršiaus plotą, todėl daugiau deguonies ištirpsta.
- Didelio paviršiaus ploto kontaktas: Šis metodas apima maksimalų maistinių medžiagų tirpalo, kuris liečiasi su oru, paviršiaus plotą. Tai galima pasiekti įvairiomis priemonėmis, tokiomis kaip platus ir seklus rezervuaras arba tokia sistema kaip NFT, kai vandens srovelė teka vertikaliai plokščiu paviršiumi.
Priešingai, sistemos, kurių paviršiaus plotas kontaktas tarp maistinių medžiagų tirpalo ir oro yra minimalus, pavyzdžiui, gilūs ir siauri rezervuarai, gali susidurti su iššūkiais palaikant tinkamą deguonies lygį. Jiems dažnai reikia papildomų deguonies prisotinimo metodų, tokių kaip oro akmenys ar vandens siurbliai.
Temperatūra taip pat vaidina lemiamą vaidmenį aprūpinant deguonimi jūsų maistinių medžiagų tirpalą. Šaltas vanduo gali turėti daugiau ištirpusio deguonies nei šiltas vanduo. Kylant temperatūrai, mažėja vandens gebėjimas sulaikyti deguonį, o tai gali sukelti deguonies trūkumą jūsų augalų sistemose. Todėl labai svarbu stebėti ir kontroliuoti savo maistinių medžiagų tirpalo temperatūrą, užtikrinant, kad ji išliktų optimaliame diapazone (paprastai 18–22 °C) deguonies tirpumui ir augalų sveikatai.
Kaip reguliuoti ir kontroliuoti maistinių medžiagų tirpalą ?
Maistinių medžiagų tirpalo reguliavimas ir kontrolė yra esminis hidroponinės sistemos valdymo aspektas. Tai apima įvairių parametrų, įskaitant pH, maistinių medžiagų koncentraciją, temperatūrą ir deguonies lygį, stebėjimą ir reguliavimą, kad būtų sukurtos optimalios augalų augimo sąlygos.
PH
Vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį maistinių medžiagų įsisavinimo procese. Jei pH lygis yra per aukštas arba per žemas, tai gali trukdyti augalams pasisavinti tam tikras maistines medžiagas, net jei tų maistinių medžiagų yra tirpale. Dauguma augalų teikia pirmenybę šiek tiek rūgštiniam pH diapazonui, paprastai nuo 5,5 iki 6,5. Todėl norint išlaikyti optimalų maistinių medžiagų prieinamumą, būtina reguliariai tikrinti ir reguliuoti maistinių medžiagų tirpalo pH lygį.
Maistinių medžiagų koncentracija
Taip pat reikia atidžiai stebėti maistinių medžiagų koncentraciją. Tiek nepakankamas, tiek per didelis tręšimas gali pakenkti augalams. Įprastas maistinių medžiagų koncentracijos matavimo metodas yra tirpalo elektrinio laidumo (EC) tikrinimas, kuris padidės didėjant ištirpusių maistinių medžiagų skaičiui. Skirtingi augalai turi skirtingus maistinių medžiagų poreikius ir gali toleruoti skirtingus EC lygius.
Maistinės medžiagos tirpalo temperatūra
Maistinės medžiagos tirpalo temperatūra turi įtakos ir augalams, ir pačiam maistinių medžiagų tirpalui. Kaip minėta anksčiau, temperatūra turi įtakos vandens deguonies sulaikymui – šaltesnis vanduo gali sulaikyti daugiau deguonies. Tačiau temperatūra taip pat turėtų būti patogi augalų šaknims, paprastai 18–22 °C.
Vandens kokybė
Vandens kokybė taip pat gali turėti didelės įtakos maistinių medžiagų tirpalui. Vandens kokybė pagal mineralų kiekį ir grynumą gali turėti įtakos bendrai maistinių medžiagų tirpalo sudėčiai. Jei vandenyje yra daug mineralinių medžiagų (kieto vandens), šie mineralai gali sąveikauti su tirpale esančiomis maistinėmis medžiagomis ir gali sukelti maistinių medžiagų disbalansą arba trūkumą. Be to, jei vanduo nėra švarus ir jame yra teršalų ar patogenų, tai gali sukelti augalų ligas. Naudojant filtruotą arba išgrynintą vandenį dažnai galima gauti stabilesnį ir kontroliuojamą maistinių medžiagų tirpalą.
Kiekvienas iš šių veiksnių sąveikauja ir gali turėti įtakos augalų sveikatai, todėl reguliarūs patikrinimai ir koregavimas yra labai svarbūs sėkmingam hidroponiniam auginimui.
Tik visavertės maistinės medžiagos
Hidroponiniai maistinių medžiagų tirpalai yra sukurti taip, kad būtų visiškai tirpūs vandenyje, aprūpindami augalus visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis, kurių jiems reikia augimui ir vystymuisi tiesiai per vandenį. Tai sudaro paprastą ir efektyvų požiūrį į augalų mitybą, todėl reikia įsigyti tik vienos rūšies maistinių medžiagų. Šie tirpalai sukurti siekiant užtikrinti subalansuotą maistinių medžiagų mišinį, tinkantį įvairiems augalams. Be to, naudojant vieną jau paruošą buteliuką, maistinių medžiagų tirpalo paruošimas supaprastinamas.
Įvairūs komerciniai prekių ženklai siūlo maistinių medžiagų sprendimus, kurių kiekvienas turi savo stipriąsias ir silpnąsias puses. Pavyzdžiui, kai kurie šių maistinių medžiagų tirpalų privalumai yra didelis jų tirpumas ir greitas paruošimas naudoti, taip pat gerai supakuoti produktai, užtikrinantys ilgesnį galiojimo laiką. Vienkartiniai buteliai yra patogūs ir sumažina taršos patekimo tikimybę, todėl yra „viskas viename“ sprendimas, skirtas augalų hidroponinei mitybai.
Tačiau yra ir galimų trūkumų. Bendrosios paskirties maistinių medžiagų tirpalas gali būti netinkamas konkrečioms augalų rūšims, turinčioms unikalių maistinių medžiagų poreikių.
Visavertės trąšos, kurios yra plačiai parduodamos, dažnai yra mėgstamos dėl patogumo ir naudojimo paprastumo. Juose yra visos būtinos makro ir mikroelementai vienoje pakuotėje, todėl tręšimo procesas supaprastinamas.
Renkantis maistinių medžiagų tirpalą, svarbu atsižvelgti į specifinius jūsų augalų poreikius ir naudojamos hidroponinės sistemos tipą. Hidroponinės sodininkystės sėkmė priklauso ne tik nuo maistinių medžiagų tirpalo, bet ir nuo kruopštaus tokių veiksnių, kaip šviesa, temperatūra, pH lygis ir deguonies prisotinimas, valdymo. Norint pasiekti optimalių rezultatų, labai svarbu išlaikyti visapusišką sistemos reikalavimų vaizdą ir suderinti kiekvieną kintamąjį derinant su kitais.