Špinatai. Kaip juos užsiauginti namie? Retas kuris esame bandę špinatus augintis namuose, o dar rečiau bandę tą daryti vandenyje, hidroponiniu būdų. Ir nenuostabu, pakankamai mažai informacijos kaip juos auginti teisingai, o informacijos lietuvių kalba aplamai nėra.
Bandome ištaisyti šią padėtį ir pasidalinti žiniomis kaip teisingai užsiauginti špinatus namuose, hidroponiniu būdų.
Daržovės yra nepakeičiama mūsų kasdienės mitybos dalis. Daržoves turime valgyti bent kartą ar du per dieną. Tam, kad papildytume organizmą reikalingais mikroelementais, o špinatai yra viena iš itin didelę maistinę vertę turinčių daržovių. Mūsų žodžius gali patvirtinti daugeliui gerai žinomas kapitonas Popajus. Nors mes negalime įgyti jėgų kaip Popajus, reguliarus špinatų vartojimas vis tiek turi puikią naudą mūsų organizmui.
Deja, špinatų (kaip ir kitų daržovių) auginimas dirvožemyje yra priklausomas nuo metų laikų. Paprastai špinatus galima auginti tik pavasarį ir rudenį. O ir derlius labai dažnai gaunamas per mažas, nes trūksta patirties špinatų auginime. Net ir patys špinatai neretai būna apkartę. Tad natūraliai, daugeliui sodininkų kyla klausimas: „Kaip gi auginti špinatus?“
Šiame straipsnyje pateiksime keletą naudingų patarimų, kaip auginti špinatus hidroponiniu būdu. Pasinaudoję jais, špinatų derliumi galėsite mėgautis ištisus metus.
Špinatai auginami hidroponiniu būdu. Kas tai?
Norime papasakoti, kaip špinatus užsiauginti namuose, naudojant hidroponinę sistemą. Per daug nesigilinsime į šių daržovių auginimą dirvožemyje, kadangi tai plačiai paplitęs būdas ir informacijos apie auginimą tokiu būdų rasite apsčiai.
Tarkime, kad jau turite namams skirta hidroponinę auginimo sistemą. Tokiu atveju galite iškart pradėti auginti špinatus, jums tereikia atidžiai perskaityti čia pateikiamus mūsų patarimus. Pažadame, susipažinę šia su informacija, išvengsite daugelio techninių problemų, susijusių su hidroponiniu auginimu.
Geriausios sąlygos špinatams, auginant hidroponiniu būdu
Būtinos sąlygos daržovėms auginti hidroponikoje yra temperatūra, šviesos trukmė, vandens kokybė ir maistinių medžiagų tirpalas. Labai svarbu žinoti šių sąlygų parametrus, kurie lems jūsų špinatų kokybę ir derlių.
Kokiai temperatūrai esant geriausia auga špinatai ?
Špinatai mėgsta augti žemesnėje temperatūroje, paprastai nuo 15°C iki 20°C. Labai svarbu išlaikyti temperatūros stabilumą. Temperatūrai nustatyti galima naudoti temperatūros matavimo įrankius. Taip pat pasirūpinti, kad būtų termostatas, užtikrinantis atitinkama temperatūros diapazoną.
Apšvietimo trukmė
Špinatams reikia daug šviesos fotosintezei. Mūsų patirtis rodo, kad kasdien būtina apšvietimo trukmė yra 10 – 12 valandų, kad špinatai galėtų visiškai sugerti šviesą ir palaikyti sveiką augimą. Špinatus auginant namuose hidroponiškai, būtina naudoti dirbtini apšvietimą. Apšviečiant dirbtinai, turite atkreipti dėmesį į šviesos intensyvumą, kuris turėtų būti reguliuojamas. Nustatykite vidutini šviesos intensyvumą, kad neperdžiovintumėte špinatų lapų ir tokiu būdų jų nesugadintumėte.
Geriausias maistinių medžiagų tirpalas špinatams
Kadangi augalams auginti naudojame hidroponinę sistemą, maistinių medžiagų tirpalas yra būtinas. Kiekvienai daržovei reikalingas skirtingas maistinių medžiagų tirpalas. Jei taip pat auginate ir kitas daržoves, siūlome joms naudoti kitą hidroponinę sistemą, kurioje bus paprasčiau sukurti toms daržovėms palankesnę terpę. Pagrindinės, hidroponiniu būdų auginamų špinatų maisto medžiagos yra kalcis ir magnis, jiems taip pat būtini mikroelementai, tokie kaip azotas, fosforas ir kalis, tam, kad būtų išlaikytas EC diapazonas (maistinių medžiagų intensyvumas): 1,8–2,3.
Nepadauginkite azoto, nes jis gali nudeginti špinatų lapų galiukus. Prieš pat nuimant derlių, reikia atitinkamai sumažinti maistinių medžiagų intensyvumą, kad lapai netaptų kartūs.
Geriausia vandens kokybė hidroponiniu būdu auginamiems špinatams
Vandens kokybė yra labai svarbi auginant augalus hidroponinėje sistemoje. Reikia atkreipti dėmesį į vandens pH diapazoną. Špinatai mėgsta augti 5,5–6,5 pH diapazone. Paprastai naudojame filtruotą arba distiliuotą vandenį, kad įsitikintume, jog vandenyje nėra kenksmingų medžiagų ar mikroorganizmų.
Trumpas hidroponiniu būdu auginamų špinatų, parametrų vadovas
Šį parametrų vadovą vertėtų išsisaugoti arba persirašyti į Jūsų sodininko užrašus, kad visuomet turėtumėte po ranka.
- Geriausias hidroponikos metodas: tinka bet kuris
- Geriausia auginimo terpė: akmens vata arba kokoso kevalų substratas
- Dygimo laikas: 5-10 dienų
- Derliaus nuėmimo laikas: 45 dienos
- Optimalus pH diapazonas: 5,5 – 6,5
- Geriausias mitybos derinys: bet koks subalansuotas salotų derinys
- EC diapazonas (mitybos stiprumas): 1,8 – 2,3
- Auginimo sudėtingumasmas: vidutiniškai lengvas
Špinatai. Kaip daiginamos jų sėklos hidroponiniu būdu?
Susipažinę su aukščiau pateikta informacija, galite pradėti auginti savo pirmuosius špinatus. Darome prielaidą, kad jau turite paruošta hidroponinę augalų auginimo sistemą.
Nors hidroponinis sodinimas yra be dirvožemio, jam taip pat reikia augimo terpės, kuri padėtų augalų šaknims išlaikyti vandenį. Standartinės auginimo terpės yra kokoso kevalai, akmens vatos kubeliai, sodininkystės putos, hidroponinis dirvožemis (LECA molio akmenukai (keramzitas)), vermikulitas ir perlitas.
Naudojame akmens vatą, o akmens vatos kamščius mirkome vandenyje, kurio pH yra 5,5, bent 15-20 sekundžių, kad jie gerai įsigertų.
Žingsnis po žingsnio, špinatų sėklų daiginimas:
- Į kiekvieną akmens vatos kubelį įdėkite 2–3 špinatų sėklas ir uždėkite ant padėklo.
- Uždenkite kiekvieną akmens vatos kubelį skaidriu kupolo dangteliu (jei neturite skaidraus kupolo dangtelio, vietoj jo galite naudoti plastikinę plėvelę), kad išvengtumėte drėgmės praradimo ir išlaikytumėte drėgmę.
- Galite nuimti dangtelį po to, kai sėklos sudygsta ir išauga pirmieji lapai.
- Kai išauga pirmieji tikrieji lapai, daigai yra paruošti perkelti į hidroponinę sistemą.
- Atlikus minėtus veiksmus, sėklos sudygsta per 6 – 10 dienų.
Derliaus nuėmimas
Remiantis mūsų kasdienine patirtimi, jei špinatus auginsite hidroponiškai pagal mūsų metodą, jie subręs maždaug po 45 dienų ir tuomet galėsite pradėti derliaus nuėmimą. Žinoma, jei norite, kad špinatai augtų ir po derliaus nuėmimo, turėsite nukirpti stiebus žirklėmis arba nupjauti peiliuku, palikdami nepažeistus vidinius lapus. Tam, kad lapai galėtų toliau augti ir užtikrinti nuolatinį šviežių daržovių derlių.