Rožių laukinukų auginimas

Mūsų visuomenės domėjimasis rožėmis yra didelis. Tačiau rožių ne visuomet lengva gauti. Pas mėgėjus užtinkama daug vertingų rožių veislių, tačiau padauginti jas skiepijimu, neturint tinkamų paskiepų, neįmanoma.

Mūsų klimato sąlygose tinkamiausiais paskiepiais visoms kultūrinėms rožėms yra Rosa canina (paprastasis erškėtis) ir Rosa rubiginosa (liaukinis erškėtis). Pastarojo lapuose gausu liaukų, išskiriančių kvepiančias medžiagas. Tačiau mūsų sąlygose prieinamesnis yra Rosa canina, turįs daug variantų. Jis laukiniam stovy plačiai sutinkamas visoje vidurinėje, pietų Europoje, šiaurės Afrikoje ir vakarų Azijoje. Lietuvoje laukiniam stovyje taip pat visur paplitęs. Auga tankiais krūmais, turi daug spyglių. Žydi tuščiais, kvepiančiais, ružavos spalvos žiedais. Vaisiai raudonos spalvos, su daug sėklų.

Erškėtrožių vaisius sėklai patartina rinkti nuo tų krūmų, kurie turi mažiau spyglių ir pasižymi stipresniu augimu. Erškėčių sėklos turi kietą kevalą, todėl ilgai ir sunkiai dygsta. Rudenį stratifikuota erškėčių sėkla dygsta tik už 1,5 metų. Norint kad erškėčių sėkla sudygtų pirmą pavasarį, reikalinga sėklą surinkti vasarą, kai vaisiai vos pradeda ružavėti ir tuoj stratifikuoti, bet ir tai pirmą pavasarį dygsta mažas sėklų %. Todėl, mano manymu, geriau daryti taip: rudenį surinkta ir nuo mėsos nuvalyta sėkla stratifikuojama. Sėklai paruošti surinkti vaisiai 2-3 dienas pamerkiami vandenyje ir rauginami šiltoje patalpoje. Po to ant sietelio ištrinama ir išplaunama sėkla. Stratifikuoti patogiausia nedidelėse dėžutėse. Dugne išgręžiamos skylutės ir padaromas iš šukių drenažas; tuomet pilamos sėklos, sumaišytos su švariu rupiu upės smėliu. Imama viena dalis sėklų ir penkios dalys smėlio. Dėžutė užkalama skylėtu lentų dangteliu ir užkasama negiliai žemėn. Vieta parenkama drėgnesnė, bet neapsemiama vandens. Smėlis turi visą laiką būti drėgnas, bet ne šlapias. Kad lengviau būtų dėžutę patikrinti ir reikalui esant palaistyti, dėžutė geriau apkloti stora apversta velėna ir tik tuomet apkasti žeme.

Stratifikuotą sėklą galima laikyti rūsyje. Žiemą patariama nešti laukan ir peršaldyti. Po metų nuo stratifikavimo pradžios, t. y., sekančiam rudenį sėklos sėjamos į lyses. Metro platumo lysyje sėti 4 išilgines eilutes. Sėkla pridengiama kompostinės žemės 2 cm storio sluoksniu.

Pavasarį, jeigu sudygsta netankiai, galima nepikuoti, ypač jei nėra galimybės palaikyti gerą priežiūrą. Paprastai yra sunku lygiai ir retai pasėti, todėl tenka retinti, paliekant daigą nuo daigo per 10 cm. Retinama tada, kai daigeliai dar yra žoliniam stovyje, t. y., vos turi du pirmuosius tikruosius lapelius. Šaknelės patrumpinamos ir pavilgomos padarytoje iš molio bei mėšlo tyrėje. Išpikavus būtinas laistymas ir užpavėsinimas. Žemė tarp daigų geriausia apkloti perpuvusiu mėšlu. Prigiję ir pradėję augti daigai pasalietruojami. Tolesnė priežiūra – žemės purenimas, žolių ravėjimas ir keli palaistymai praskiestomis srutomis. Erškėčiams geriau tinka priemolio žemė. Gerose sąlygose erškėčiai auga labai sparčiai. Pasitaiko, kad erškėčiai tą pačią vasarą duoda iki 2 m ilgio auglius. Nežadą gerų štambų laukinukai tą pačią vasarą akiuojami į kaklelį. Rudenį laukinukai iškasami ir surūšiuojami. Prigiję okuliantai nukarpomi 15 cm virš akutės. Kurie laukinukai netinka štambams auginti, žiemą gali būti skiepyti kopuliavimu. Jie laikomi rūsyje prikasti smėlyje. Tinką štambams, sudaro atskirą rūšį. Pastarieji, kaip ir tie, kurie skiriami akiavimui grunte į kaklelį, gali būti laikomi prikasti lauke. Naudinga nestora priedanga eglėšakiais ar lapais. Pavasarį laukinukai sodinami medelyno tvarka. Jei manoma tarpelius purenti arkliniais purintuvais, tai atstumai eilė nuo eilės duodami 70-80 cm. Nesinaudojant arkliniais purintuvais, užtenka 50-60 cm. Štambai naudinga kiek patrumpinti. Ypatingai stiprūs ir aukšti štambai sunaudojami vijoklinėms ir kai kurioms kitoms stipriai augančioms rožių veislėms skiepyti. Skiepijama iki 1,8 m aukštyje. Šiaip visoms kitoms skiepijant užtenka 1,2-1,5 m aukščio.

Aišku, galima skiepyti ir žemesnių štambų ir ant vadinamų pusiau štambų (60-70 cm). Pastarieji daugiau tinka varymo tikslams šiltnamyje. Štambai reikalinga pririšti prie kuoliukų. Akiuojama rugpjūčio mėnesį. Akiavimui geriausi ir yra 1,5 m štambai. Prieš akiavimą atžalos nuo šaknų ir taip pat šakos rūpestingai šalinamos, leidžiant šakotis tik pačioje viršūnėje. Tinkamiausi akiavimui rožių štambai 1,5 – 2,5 metų amžiaus. Akiavimui į kaklelį tinkamiausi 12 metų laukinukai.

A. Alenksaitė-Balčiūnienė

Raktažodžiai
#Rožių auginimas
Posted in
#Gėlių auginimas

Rašyti komentarą

Your email address will not be published.