Kaip gydyti medžių žaizdas

Medžių žievė atlieka ne tik apsauginę funkciją, bet ir yra gyvybiškai svarbi vaismedžio sveikatai. Ji saugo gležnas vidines ląsteles, kurios yra tarp žievės ir kietos medienos, o būtent šios ląstelės užtikrina medžio augimą bei gyvybės procesus. Šios ląstelės perneša maisto medžiagas ir kasmet sukuria naują medienos sluoksnį, kuris vėliau padeda nustatyti medžio amžių. Tačiau sužeidus šiuos jautrius audinius, vaismedis gali susidurti su rimtomis problemomis. Tad kaip gydyti medžių žaizdas, kad medis galėtų sėkmingai atsistatyti?

Kaip užgyja vaismedžių žaizdos?

Natūraliai sveikas medis gali pats užgydyti smulkesnes žaizdas, tačiau didesnėms žaizdoms, kur matoma vidinė mediena, reikia daugiau laiko ir specialių priemonių. Užgijimo procesą galima paspartinti, kai žaizdos kraštai aštriu peiliu gražiai nulyginami, o plika mediena ištepama impregnuojančia medžiaga, tokia kaip karbolineumas (akmens anglių degutas). Tai apsaugo medį nuo neigiamų išorinių veiksnių.

Jeigu medžio žaizda nėra tinkamai prižiūrima, joje gali įsiveisti kenksmingi grybai, kurie sukelia medienos puvimą. Laikui bėgant tokiose vietose susiformuoja skylės, kurios silpnina medžio kamieną ar šaknis, o tai gali turėti ilgalaikių pasekmių vaismedžio sveikatai.

Kaip išvalyti ir gydyti gilias medžių žaizdas?

Gilioms žaizdoms, kurios jau yra užleistos, būtina atidžiai išvalyti puvinio paveiktas dalis. Naudodami kaltą ar kitą įrankį, pašalinkite sugedusią medieną, o skylės sieneles ištepkite derva, kad sustabdytumėte tolimesnį puvimo procesą. Tuomet skylę galima užpildyti smėlio ir cemento mišiniu. Tačiau labai svarbu palikti neuždengtus žaizdos pakraščius, kad gyvosios ląstelės galėtų augti ir natūraliai užtraukti žaizdą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad gydant medžio žaizdas, derva ar karbolineumas neturėtų liestis su gyvomis ląstelėmis, nes tai trukdys jų veiklai. Tinkamai sutvarkytos ir prižiūrėtos žaizdos laikui bėgant gali visiškai užgyti, o cementu užpildytos dalys gali būti natūraliai išstumtos augant medžiui.

Vidinės žaizdos: Kaip jas atpažinti ir gydyti?

Dažnai vaismedžiai turi vidinių žaizdų, kurios plinta po žieve ir gali būti šakų ar kamieno lūžimo priežastimi. Pagrindinė tokių žaizdų priežastis yra mūsų klimatui būdingi šalčiai, tačiau joms atsirasti gali turėti įtakos ir saulės nudegimai ar vabzdžių pažeidimai. Kaip gydyti medžių žaizdas, kurios yra paslėptos po žieve? Svarbiausia yra užtikrinti tinkamą žievės priežiūrą, reguliariai tręšti ir apsaugoti medį nuo ekstremalių oro sąlygų.

Kaip gelbėti senus medžius su didelėmis drevėmis?

Senuose soduose dažnai galima rasti vaismedžių su didelėmis drevėmis, kurios laikui bėgant didėja ir silpnina medžio kamieną. Jei tokių drevių nesutvarkysite, vaismedis gali sunykti. Vienas iš būdų, kaip gydyti medžių žaizdas su giliomis drevėmis, yra išgręžti skylę drevės apačioje, kad būtų galima ją išvalyti vandeniu. Po to drevės vidų galima padengti derva ir užpildyti žvyro bei cemento mišiniu. Tokiu būdu galima sustabdyti puvimo procesą ir prailginti vaismedžio gyvenimą dar dešimtmečiams.

Prevencinė medžių priežiūra

Be tinkamo žaizdų gydymo, svarbu reguliariai prižiūrėti vaismedžius, genėti sausas šakas, tręšti ir taisyti dreves. Nepamirškite, kad reguliarus sodų priežiūros darbas, įskaitant medžių žaizdų gydymą, gali padėti užtikrinti vaismedžių ilgaamžiškumą ir gausų derlių.

Rašyti komentarą

Your email address will not be published.